Jesteśmy grupą ludzi, których połączył chrześcijański przekaz płynący z muzyki gospel. Spotkaliśmy się w roku 2011 w katowickim chórze Gospel Sound i szybko okazało się, że nie tylko śpiewanie jest dla nas ważne. Chcieliśmy rozwijać się muzycznie i duchowo oraz zrobić coś dobrego dla innych. Założyliśmy stowarzyszenie.
Nazwaliśmy je Gospel bez Granic, bo wierzymy, że muzyka jest w stanie pokonać wiele barier, a muzyka gospel szczególnie.

Z nazwą Gospel bez Granic wiąże się pewna historia – tak nazwaliśmy najpierw warsztaty muzyki gospel, które odbywały się pierwszego dnia w Sosnowcu, a drugiego w Katowicach. W miastach, których sąsiedzką sympatię niejeden mem przedstawia. Miały być przełamaniem funkcjonujących stereotypów i wydarzeniem ponad podziałami.

11 kwietnia 2023 roku podjęliśmy decyzję o likwidacji organizacji. 26 maja 2023 KRS przyjął nasz wniosek o likwidację i ten proces właśnie trwa. Skąd taka decyzja i co dalej – o tym przeczytasz na samym końcu tej strony. Pomimo podjęcia decyzji o likwidacji formy prawnej, jaką jest stowarzyszenie, cały czas tworzymy zespół Gospel Sound, gramy i śpiewamy na Bożą chwałę i robimy to, w czym jesteśmy dobrzy:)

Specjalizujemy się w:
-organizowaniu weekendowych warsztatów muzyki gospel,
-realizowaniu cyklu dwugodzinnych warsztatów,
-prowadzeniu koncertów muzyki gospel.

Co robimy?
-tworzymy zespół Gospel Sound,
-organizujemy cykl warsztatów Gospel Roots,
-inicjujemy i wspieramy organizacyjnie wydarzenia muzyczne: koncerty, wieczory uwielbienia,
-wspieramy organizacyjnie dwudniowe warsztaty gospel, imprezy kulturalne i akcje charytatywne.

O LIKWIDACJI STOWARZYSZENIA SŁÓW KILKA:
Drodzy nasi obserwatorzy, uczestnicy naszych gospelowych warsztatów i znajomi!
Właśnie zajrzałam do KRS-online i zobaczyłam, że wpis naszego Stowarzyszenia został już zaktualizowany o istotną informację.
Mianowicie:
Złożyliśmy w KRS wniosek o likwidację Stowarzyszenia i wniosek ten został przyjęty.

Co to oznacza w praktyce, dlaczego tak się stało i CO DALEJ z Gospel Sound?
JUŻ PISZĘ! Uprzedzam – będzie długo, ale treściwie:)

PO KOLEI
Stowarzyszenie Gospel bez Granic założyliśmy w roku 2015, kiedy sporo koncertowaliśmy, mieliśmy pomysły na organizację wydarzeń i potrzebowaliśmy osobowości prawnej, żeby móc ubiegać się o ewentualne dotacje, przyjmować płatności za udział w warsztatach, wystawiać faktury za koncerty i rozliczać wszystko skrupulatnie i być transparentnymi.

Stowarzyszenie założyło grono chórzystów Gospel Sound. Część z nas pamięta ten moment:)

Dzięki osobowości prawnej otrzymaliśmy dwa granty z Urzędu Miasta, mogliśmy oficjalnie zorganizować sporo koncertów, cudowne warsztaty gospel (a było ich już kilka!), Rodzinne Warsztaty Gospel i Festiwal Gospel bez Granic.

Pandemia skutecznie zamroziła wszelką działalność muzyczną na długi czas.
My, jako organizacja, trzymaliśmy się dzielnie, bo mieliśmy Darczyńców, dzięki którym mogliśmy pokrywać bieżące koszty prowadzenia działalności. Nasza praca zawsze była społeczna, czyli nie pobieraliśmy wynagrodzeń z tytułu zaangażowania w działalność organizacji, są jednak koszty związane z prowadzeniem NGO, które są niezależne od nas, a które trzeba pokrywać. I te koszty rosły i zaczęły nas uwierać. I właśnie one były jednym z powodów naszej decyzji.

Drugim powodem, równie ważnym, stał się fakt, że po pandemii zaobserwowaliśmy znaczący spadek zainteresowania wydarzeniami, jakie lubiliśmy i lubimy organizować. Usiedliśmy przy stole i szczerze porozmawialiśmy o naszych zasobach czasowych i możliwości zaangażowania w kreowanie nowych pomysłów, szukanie funduszy na ich realizację, na promocję i w końcu na realizację.
Osiem lat temu w większości byliśmy wolni jak ptaki:) Dziś mamy rodziny, dzieci, które potrzebują naszej obecności i zaangażowanie w działalność organizacji nie jest już priorytetem. Wśród chórzystów z młodszego pokolenia nie było osób, które chciałyby przejąć schedę.

A z trzeciej jeszcze strony, jako członkowie Gospel Sound, zmieniliśmy nieco kierunek. Wydanie płyty “Wszechmocny” było swoistym postawieniem “kropki nad i” dwunastoletniej działalności chóru. Zamknęliśmy ważny rozdział i otworzyliśmy się na nowe.
Tym, co od pewnego czasu gra w mojej duszy jest uwielbienie. Świadome i celowe oddawanie chwały Bogu tekstem, muzyką, śpiewem, życiem.
Obecny skład zespołu, choć mniejszy niż w poprzednich latach, kiedy na scenie stało nawet 32 chórzystów, to grupa bliskich sobie ludzi. Ludzi, którzy lubią z sobą być, rozmawiać, którzy chcą razem śpiewać, i którzy też czekają na powiew świeżości. I, żeby nie było, nadal przyjmujemy zaproszenia na koncerty i śluby! I nadal gramy dobrze, gramy radośnie, gramy gospel i gramy swój materiał! Tylko obecnie nie angażujemy się w poszukiwanie miejsc, które chciałby nas zaprosić.

Stowarzyszenie wypełniło już swoją rolę. Jesteśmy wdzięczni Bogu za wszystkie te lata, kiedy mogliśmy się uczyć, doświadczać, zapraszać ludzi do włączenia się na nasze eventy.
W tej chwili jesteśmy na etapie wypowiadania zawartych umów (bank, przelewy24, dostawca hostingu itp.). 

Uchwałami Komisji Likwidacyjnej, w skład której weszli 1:1 członkowie dotychczasowego Zarządu, przekazujemy sukcesywnie majątek Stowarzyszenia organizacjom o zbieżnych z naszymi, celach statutowych. Wraz z przekazywaniem sprzętu, czując jednocześnie potrzebę zmiany, opuściliśmy naszą wieloletnią salę prób przy Parafii pw. św. Szczepana.

Co z warsztatami gospel, jakie organizowaliśmy i osobnym profilem warsztatowym na facebook’u?
Widząc profesjonalizm i pasję, z jaką Ala Andrejczuk, nasza niegdysiejsza chórzystka, solistka, a przez moment moja zastępczyni w chórze, podchodzi do organizacji warsztatów – w jej ręce przekazałam profil “Warsztaty Gospel w Katowicach”, który od niedawna funkcjonuje pod nową nazwą: 
Warsztaty z mapy Katowic nie znikają, o czym można się już przekonać na ww profilu:)

Proces trwa. 
Choć osoba prawna pod nazwą Stowarzyszenie Gospel bez Granic wkrótce przestanie istnieć, jesteśmy nadal ludźmi, z krwi i kości, którzy tworzą Gospel Sound, lubią to, co robią i czekają na nowe:)

Kończąc chciałabym podziękować za przeczytanie tekstu do końca:) 
Jeśli macie jakieś pytania lub chcecie się czymś podzielić – jestem do dyspozycji!

eks Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gospel bez Granic
Matka Dyrygentka Gospel Sound
Jolanta Mitko
29.05.2023